Uzdrowisko

Kołobrzeg od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich oraz zagranicznych turystów, którzy wybierają tę miejscowość jako miejsce, gdzie w różnorodny sposób mogą poprawić stan swojego zdrowia.

Na to szerokie zainteresowanie pobytem leczniczym w Kołobrzegu wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest lokalizacja. Bliskość morza oraz – co za tym idzie – jod unoszący się w powietrzu sprawia, że przez cały rok każdy może korzystać tu z wyjątkowego, leczniczego nadmorskiego klimatu. To także miejsce znane z czystego, pozbawionego alergenów powietrza, z dużym nasileniem tak zwanego aerozolu miejskiego, który dobroczynnie działa na górne drogi oddechowe. Zmienny klimat zaś umożliwia skuteczne zabiegi z zakresu klimatoterapii.

Kolejnym powodem popularności Kołobrzegu jako uzdrowiska jest solidna baza ośrodków wypoczynkowych, które oferują zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne zabiegi lecznicze. Ponadto, Kołobrzeg słynie z bogatych złóż torfu oraz licznych źródeł wód leczniczych (tzw. solanek, które istniały na tym terenie już w VII wieku).
W specjalistycznych sanatoriach oraz innych ośrodkach rehabilitacyjnych leczone są takie schorzenia jak: choroby układu oddechowego, nerwowego, ruchu, choroby serca, cukrzyca, otyłość.

Biorąc pod uwagę fakt, iż na terenie Kołobrzegu znajduje się ponad 20 obiektów leczniczych, jest to największe uzdrowisko w Polsce.